čtvrtek 22. února 2024

Ne všechny umělé inteligence jsou dobré

Jelikož tu v posledním blogovém příspěvku chválím umělou inteligenci (a že má spoustu výhod!), jedna aktuální událost mě donutila opět zapnout blogovou klávesnici, zalogovat se a opět se vyjádřit k tomu, jaký je můj postoj k tomuto tématu. Proč znovu? Protože se objevila Gemini. A co momentálně páchá tato nová AI od společnosti Google, toho jste si asi už stačili všimnout, třeba na sociální síti X (on ten Twitter taky nebyl nejlepší název). 

Nejspíše jste si tak řekli, že ne všechny AI to s námi myslí dobře. Mám taky takový názor. Chtěl bych tímto upřesnit mé tvrzení, že umělá inteligence je skvělá věc. Ona ve spoustě případů je, ale jen pokud to s námi myslí její tvůrci dobře. 

Nejhorší je, když je AI naprogramována lhát. Obecně se AI dopouštějí chyb a někdy prostě dojde k mylnému závěru. Jenže u Gemini bylo prokázáno, že do ní její autoři zabudovali schopnost vyprávět historii záměrně lživě. Více např. v tomto článku. Taková AI je tedy naprosto nepoužitelná. 

Ještě že jich je víc a je rozhodně z čeho vybírat. Nakonec i Grok může selhat, ale zatím se mi jeví jako velmi zajímavá alternativa k momentální nabídce.  

update:

Takhle například zalhala Gemini mně:

zeAI

0 komentářů:

Okomentovat