neděle 30. srpna 2015

Teach Vision: První kroky v Unity

CO?

Unity je vývojářské prostředí, v němž se dá vytvořit v podstatě cokoli (zapněte svou anebo sousedovu fantazii), co vás jen napadne. Nejnověji např. hry pro virtuální realitu. A jelikož tu už nějakou dobu zveřejňuji články o svých herních pokusech, napadlo mě, že by nebylo od věci napsat nějaký ten text seriál pro všechny, kteří by si taky chtěli něco zkusit, jen zatím neví jak na to. "Návodů" je po internetu spousta, různých kvalit, délek a tak podobně, a tento z nich rozhodně nebude ten nejlepší - přesto si myslím, že bych to mohl zkusit. Třeba to bude bavit nejen vás, ale i mě.

KDE?

Prvním krokem pro vás bude nejspíše stažení Unity do vašeho PC. To provedete na této adrese: http://unity3d.com/get-unity/download?ref=personal

Personální edice je zdarma a obsahuje mnohem více, než byste si mysleli. V předchozích edicích Unity byla spousta omezení. Např. jste neměli kvalitní stíny. Nebyly dostupné žádné celoobrazovkové efekty (např. rozmazání obrazu, nebo krev všude po obraze). Nemohli jste udělat hru, která by vypadala dobře moderně. Tečka.

CO POTŘEBUJU DO ZAČÁTKU?

Ještě před otevřením programu bych vám doporučil projít si základy javascriptu nebo Pythonu, abyste zhruba věděli, co je proměnná (variable), že existuje nějaká metoda (funkce), jakým způsobem se obecně "volá" kód a vůbec, abyste alespoň v krátké pauze prolétli nějaký ten text týkající se základů programování. Neuděláte špatně, pokud si přečtete i základy logiky. Budou se hodit.

Proč tohle všechno před spuštěním Unity? Protože to bude stát za to a jistojistě to urychlí váš start do světa tvorby videoher.

Psaní skriptů je jedna z nejčastějších věcí v Unity. Z dalších činností je to například posouvání obrázků a 3D modelů v hlavním okně pomocí myší.

Připravte se na to, že budete hru hodně často testovat. Ale to je v naprostém pořádku. Test hry je okamžitý a pokud je něco špatně, uvidíte to na obrazovce, případně v malé konzoli, jde-li o chybu v kódu.

Unity je nejlepší program na trhu, co se týče rychlosti testování vytvářeného programu. Tahle výhoda se stane klíčovou, a to zjistíte již velmi záhy, protože ze začátku nic nepůjde, jak by mělo. Slibuji ale, že jakmile do kódování budete pronikat hlouběji, začnete si všímat, že najednou jde vše jak po másle. Jeden error se sem a tam občas objeví, ale častěji už to bude spíše ve stylu upozornění, že jste zapomněli napsat středník nebo jste si zaměnili typ Vector3 za Transform, a podobné malé chybky, které vám tvorbu nijak neznepříjemní.

KDY BUDE DALŠÍ DÍL TOHOTO SERIÁLU?

Doufám, že již brzy. Ještě přemýšlím, jaká forma dalších dílů by byla nejlepší a hlavně co nejužitečnější pro tvorbychtivé čtenáře. A samozřejmě budeme tvořit konkrétní hru. Kdovíjakou, třeba to bude Tetris, Ping Pong anebo dokonce tohle tady dole, ať už je to cokoli.


zeal

úterý 18. srpna 2015

Terrible Dungeon, část 9

V předchozí verzi Terrible Dungeonu jste mohli klikat na různé obrázky a po takovém kliknutí např. vyjely z boku dva obrovitánské čtverce s postavičkou, inventářem a různými statistikami. Bylo to hodně rušivé, kazící hráčovo soustředění na nebezpečný dungeon. Tím pádem muselo dojít k rázné obměně herního interfejs. Teď je vše kompletně na obrazovce, bez nutnosti posílat poletující statistiky a inventáře před zrak dungeonní party. Vše je tam, na bocích a pokud tam přesto něco chybí, stlačením jména postavy se inventář přehodí na přehled vlastností, či něčeho dalšího, bez čeho by se neobešlo počítačové RPG. K ulehčení bude hra podporovat klávesové zkratky. Horní pruh na obrázku patří editoru - bude nahrazen nejspíš kompasem.



Po přidání černobílého filtru to pak bude vypadat takto.



zeal

středa 5. srpna 2015

Labůžo, Andrew se vrátil


Těžko říct, jestli existuje něco mezi nebem a zemí. To je na herní blog až moc zapeklité téma a možná že by se tu řešilo něco, co ostatní vlastně vůbec nezajímá. Každopádně, kouknul jsem jen tak na Blogger, na jaký články se dnes klikalo na CC nejčastěji - to proto, že jsem nemohl usnout a vlastně ještě nevím, zda vůbec usnu -, a jeden z nich je moje doporučení Labůža s Andrewem. A to si jen tak kliknu na ten článek a napadne mě, co se takhle podívat, kdo se objevil v zatím posledním dílu tohoto herního pořadu s názvem Nekonečný labůžo a HELE: před osmnácti minutama bylo přidané: NOVÉ video: S ANDREWEM! "Herní bohové" asi přece jen existují, protože takováhle náhoda je určitě podle všech vědeckých výzkumů téměř nepravděpodobná, takže muselo pracovat něco shůry, co se nedá jen tak vědecky vyvrátit. Ehm, eh. No ale určitě doporučuji, i když jsem to ještě, logicky, neměl šanci zhlédnout: ihned jsem to sem utíkal vyhulákat, to víte, člověk je rád, když se může neplánované nadchnout. Nejlépe krátce před spaním.

 zeal

Terrible Dungeon, část 8

Interface je víceméně hotov. Ještě asi budu přemísťovat ikonky sem a tam, aby to hráče při hraní bavilo, klikat na ně. V dungeonu je teď větší tma. Jde sotva vidět na druhou plošinku před hráčem, jak by to mělo ve správně tmavém dungeonu být. Hotových je několik ksichtů, z nichž bude možné si vybrat při tvorbě postavy. Barvy jsou teď méně saturované. Odebral jsem stav energie a manu a na jejich pozici jsem přidal jediný proužek, pro tuhle chvíli znamenající souhrn všech statistik, které mají vliv na zdraví postavy. Tahový soubojový systém asi přece jen vypustím - možná ho použiju v druhém dílu - pokud něco takového někdy budu chtít udělat.