úterý 28. května 2013

Změnil jsem názor na mobilní hry

Ještě celkem donedávna jsem neměl o hrách na mobily nijak valné mínění. Samozřejmě, o hrách, které vycházely na před-Androidovské modely mobilů si myslím i dnes totéž - hry, které jakžtakž stály "za to" byly jen malinké logické hříčky, většinou o dvou odstínech šedi. Hraní na mobilech mi přišlo jako takový nesmysl, když jsem mohl vytáhnout mnohem lepší, hrám dedikovaný, vietnamský Tetris, že, a tenhleten dojem z hraní na telefonech se dnes změnil právě díky Androidímu zařízení, které je takové jakoby malé PC do ruky.

Díky relativně vyššímu výkonu se dá mluvit o Androidu telefonu jako o celkem solidním zařízení do ruky, na kterém se dá dokonce i něco hrát. Není to tak, že bych teď vyloženě vyhlížel na Androidu nové hry - žádné dlouho očekávané pecky tady nenajdete, snad krom další verze Angry Birds -, jsou tu ale povedené hry, které dokáží zabavit, a to je opravdu překvapení, resp. bylo, když jsem poprvé šahal na Androida, a zkusil tu první hru, která vypadala jako něco daleko jiného, než ty blbůstky z mobilů. 

Google Play v tomto hraje nemalou roli. Máte po ruce, s vyhledavačem u prstů, velmi pestrou škálu her a jediné, co vás od nich odděluje, je jedno kliknutí - to je přes Wifi úplná pohoda, rychle se vám nahraje hra, za niž nezaplatíte nic, a to je také další rozdíl od starších her např. z Nokie, kde hry stály větší než vkusnou cenu. Hledání her je zábava. Vyťukání slovíčka do vyhledávače, které jste ještě nepoužili a čekání, co to na vás vyplivne, je součást zážitku zvaného Android. 

Vcelku nedávno jsem objevil Ninja Chicken, naprosto parádní hru ve stylu Joe Danger (či Mirror's Edge), kde je nutné udělat level dosažením vždy jiného, předem nastaveného cíle, jako upuštění vajíčka do ptačího hnízda, nebo sebrání peněz, jedno divnější než druhé, ale v rámci hratelnosti to dává smysl, protože u prvního mačkáte tlačítko v pravý okamžik a u druhého se soustřeďujete, abyste se slepičkou trefili obrázek mincí. Level končí, až když splníte úkol, a to je bezva, a lepší než u Joe Dangera - namísto opakování misí odznova tu hrajete tu jednu, dokud ji nedohrajete!

A taky jako vývojář, který právě chystá hru na Android, je jen logické, že mi je tato platforma sympatická. Když jsem si teďka spustil vlastní hru na malém přenosném zařízení, bylo to jako, když jsem prvně spustil hru na 386ce, a možná to bylo ještě o chlup lepší. Hmm, a já si ji zase půjdu zapnout, moc mě baví, i když ještě není hotová.

zeal

středa 22. května 2013

Ein Xbox um sie alle zu knechten

Microsoft nám odprezentoval svůj nový Xbox, kterého pojmenoval jako Xbox One, což hned způsobilo slušné zmatení všech na Twitter tweetujících osob. Nakonec to vyústilo v pochopení, že vlastně eks-box-uan má cosi zvučného do sebe a dá se vyslovovat vlastně lépe, než eks-box-thrí-sixtý. Pak se to rozjelo! Na začátek pan přednášející ukázal nové funkce, přepínání z her na tévé a internet, to vše v reálném a vlastně rekordním čase, s jen malou časovou prodlevou. To samozřejmě leckoho nahlodalo, že by za kulisami mohl být někdo u klávesnice, kdo to přepíná a ne iks-box poslouchající vše, co mu do jeho citlivého mikrofónu přistane. Tomuhle byla věnována dobrá půlhodina. Iks-box má zvládat to samé, co televizní ovladač a set top box, a podle Microsoftu je to  raketová věda (jejich vlastní slova).



Jak jsem poznamenal na svůj vlastní Twítr, design konzole je kapku retro, a to jsem nebyl ani trochu originální, protože to samé říkali i ostatní. Videopřehrávač má podobné parametry, ozývalo se z twítru. Design vypadá, jako kdyby ho navrhli v osmdesátých letech a určitě ne pro herní konzoli. Mám z toho pocit, jako kdyby Microsoft kašlal na videoherního fanouška a prostě mířil na cílovku složenou z američanů, kteří slyšeli o Call of Duty, dívají se na basketball a rugby, a spíš než herní konzoli chtějí něco neutrálního do obýváku, co by jim přehrávalo televizi bez té dřiny mačkat dálkový ovladač. Je to nejhorší konzolový design všech dob? Dost možná ne. Ten nejnudnější, pravděpodobně ano.

Překvapivě největší zklamání z konference: Žádné hry! Nintendo a Sony na svých konferencích sice neukázaly konzoli, ale her, těch měly větší než slušnou nadílku. MS se na hry pro jistotu vykašlal úplně a předvedl víceméně jen to, že Xbox One funguje jako set top box. Mám trochu problém pochopit, na koho vlastně míří. Na majitele televizí? Na hráče zcela jistě ne.

Aby to bylo fér: Byly ukázány renderované filmečky z Forzy, FIFA, Quantum Break, což je prý ale TV seriál, Madden a Call of Duty: Ghosts. Spíše ale jsem si u toho natáčel svůj neviditelný plnovous, jak podivně všechna ta videa působila. FIFA a Madden vypadala jen o ždibek lépe, než ta, která jsou na současných konzolích a vlastně teď ani nevím, jestli bylo ukázáno něco ze hry, anebo zda to byly jen filmečky sportovců běhajících sem a tam, ale nic ze hry jako takové. Quantum Break měl ohromující grafiku do té chvíle, než se přišlo na to, že jde o živě hraný (!) televizní seriál. Ta herní složka pak už byla jasně rozpoznatelná, grafikou to smrdělo, až až. Call of Duty předvedlo, jak špinavé ruce budou mít vojáci Spojených států, špínu za nehtama bude mít i ten, do kterého byste to neřekli. A pak se začali tvůrci chlubit, že při přiblížení se k rybičkám se rybičky rozprchnou, jak se polekají vašich huňatých nemytých ruk. Call of Duty už teď je kontroverzní, tím, že bude v nebezpečí krom lidí i pejsek, ke kterému hráči přilnou a v závěru ho půjdou se slzami v očích pomstít, protože za to bude jistě achievement, který zaznamená Kinect nově rozpoznávající emoce hráčů.

Microsoft má možná nějaký trumf v rukávu, ale zatím nevím, jaký to bude, který mě jen trochu navnadí na koupi.

Už teď ale existuje řada důvodů proti:

1. Půjčíte-li kamarádovi hru, ten při jejím vložení do iks-box-uan obdrží hlášku, že hru musí zaplatit a po této transakci se ještě k tomu vám hra odinstaluje z vašeho iks-box-uan, protože ve světě, ve kterém žije Microsoft, půjčit znamená prodat. Velice smutné.

2. Na konzoli nepůjdou hrát hry z X-360.

3. Indie developeři budou mít na nové konzoli útrum.

4. Musíte být online, aby set top box fungoval. Při spadnutí linky prý nehrozí, že by se iksko zapauzovalo až do doby, než zase internet naběhne, ale připojeni být musíte, zatím není jasné kolikrát za minutu, hodinu, den se bude iksko připojovat ke své centrále.

Celkově šlo o velmi podivnou konferenci, jejímž účelem mělo být zatnout tipec všem spekulacím. Povedlo se, ale za tu cenu, že už teď se spousta Xbox fanatiků hlásá ke značce Playstation. Mimochodem Sony narostla cena akcií o devět procent, což asi nepotěšilo Billa Gatese, ani Majora Nelsona.

zeal

úterý 21. května 2013

Heads up: Nová konzole od Microsoftu již dnes

Dnešní Xbox event odhalí novou herní konzoli od Microsoftu. Začíná se v 19:00 středoevropského času a již bylo přislíbeno nové Call of Duty a FIFA. Bude trvat jen hodinku, takže zhruba deset minut se bude mluvit v číslech, dalších deset minut bude odtajňována konzole, dvacet minut si pro sebe ukrojí koláž nových her (Xbox ale nebude jen o hrách, takže můžeme počítat i s deseti minutami předvádění, jak se z Xboxu objednává pica), včetně FIFA a Call of Duty, patnáct minut bude věnováno Kinectu 2.0 a pět minut bude mít vystoupení nějaký host, nejspíše nějaký zpěvák.






zeal

čtvrtek 9. května 2013

Nový Level, jaký bude a nebude

Nezlobte se, že to tu zasypávám články o, podle někoho možná zbytečném, Levelu. Já si prostě nemůžu pomoci a navíc se tak trochu obávám, že až to skutečně vyjde na stáncích, spadne mi čelist, ale jen z těch velmi špatných důvodů. Skepse je na místě, stejně tak mudrcování nad tím, jak skvělé by to bylo, kdyby bylo.

Pravděpodobnost, že půjde o časák, který bude zcela jiný, zcela odvážný vykročit někam, kam se ještě noha herního časopisu neodvážila, se asi neblíží nule, ale k velmi podobnému číslu, obávám se tak trochu. Vycházím z nejnovějšího rozhovoru Drakena pro Eurogamer, který ze všech českých stránek pokrývá tuto událost - znovuzrození Levelu - nejlépe. Vpodstatě neexistuje žádná vize, zatím se neví, jaké novinky se do časopisu dostanou. Koupě Levelu proběhla narychlo. Můžeme prý očekávat redakci složenou z několika bývalých redaktorů Levelu, a současných pisatelů z Games.cz. Tak trochu jsem doufal, že půjde o úplně nové tváře. Tímto jsem upřímně trošku zklamán. Na Facebooku nového Levelu se jinak píše, že koncept Levelu bude víceméně stejný, a to se mi zase moc nezdá, když čísla prodejů jasně, více či méně, hovoří, že takový obsah čtenáři nechtějí.

On to totiž s největší pravděpodobností bude tentýž časopis, jen o padesátikorunu levnější, s několika novými rubrikami, které se budou snažit vypadat nově, avšak po důkladném přečtení textu řádku po řádce bude hnedle jasné, že jde jen o další reaktor, jen tentokrát v bledě oranžovém.

Skvělé by bylo, kdyby:

- se Level pořádněji zaměřil na současné nejlepší dvě, tři hry a pořádně se o nich rozepsal.
- úplně by vynechal retro články
- vyhodil rubriku Hardware
- maximálně zapojil čtenáře do vytváření obsahu časopisu
- se vrátili, či vraceli recenzenti z dob největší slávy Levelu (jako "guest" redaktoři)
- se v Levelu psalo o hrách, a ne o prodejích
- všechny, nebo většinu recenzí psal Draken
- mě časopis nadchl do takové míry, že bych si při jeho čtení pískal, a to i na veřejnosti
- kdyby na něm bylo z deseti metrů poznat, že je tu hlavně pro čtenáře

zeal

úterý 7. května 2013

Fandím Levelu


Já a herní časopisy by vydalo na celou knihu. Stručně napsáno: jsem opravdový fanoušek, který těmto časopisům vždy fandil. I dnes mám pro ně slabost, i když si je třeba už pravidelně nekupuji - převážně kvůli jejich sprosté ceně. 

Level byl prodaný a teď se má vrátit pod Drakenovým vedením. Bude časopis jiný? Ve smyslu jestli bude nabízet to stejné, čili DVD a tenký časák za 200 Kč. Doufám, že ne, a také doufám v jakýsi důkaz toho, že takto vysokou cenu a tenkost časopisu skutečně orchestroval vydavatel, Burda, a ne redakce. Co bych si já přál: 1. aby cena spadla na polovinu 2. aby se zlepšil papír - aby se nemohl lehce zmačkat 3. aby zbytečné DVD úplně zmizelo 4. aby se vrátili (?) kvalitní redaktoři 5. aby měl časopis zajímavý obsah 6. aby se dal číst

Možná to vypadá, že toho chci mnoho, možná je splnění všech těchto bodů nereálné - možná to chce na vyšperkování nějaký čas -, každopádně jen za těchto podmínek bych byl ochoten si Level dokonce (!) předplatit. 

V tuto chvíli mě pekelně zajímá, co s Levelem chce Draken provést. Jaký je jeho plán? Snad neskončí jen u toho plánu, jako Excalibur, a překvapí nás všechny. Jestli se ze mě stane čtenář Levelu, o tom rozhodne to, jakou vizi nám Draken představí už v prvním čísle nového Levelu. Do té chvíle to bude velmi napínavé!

zeal

pátek 3. května 2013

Level končí? Level byl prodán.

Konečně! Konečně? Už nějaký ten rok se šeptalo, že Level na tom není s prodeji dobře, ba že je na tom měsíc co měsíc hůře a hůře, taková byla šeptanda hráčů. Už ale jen pohled na Level v obchodě napovídal, že už se pomaličku, ale jistě, blíží jeho konec. Před půl rokem jsem tu psal o tom, jestli se zániku časopisu Level dá ještě zabránit. Dalo?

Dnes vydavatel Levelu, resp. jeho autoři oznámili, že značka Levelu byla prodána, a že v Levelu končí všichni jeho stávající redaktoři. Level končí?

Prý ho Burda prodala a jeho nynějším majitelem je údajně Draken, legendární autor mnoha vynikajících textů, po všech stránkách špičkový herní redaktor, i šéfredaktor, který dokázal časopis povznést na vyšší Level.



A teď je otázka, co se bude dít dál. Prodá Draken Level někomu dalšímu? Stane se z Levelu internetový herní magazín? Bude se dále šířit v digitální podobě na tabletech? S novou redakcí? Bude ho psát jen Draken? Bude vycházet dál v papírové podobě bez DVD a za slušnou cenu? Vrátí se na stánky toliko oblíbený Mini Level? Nebo nic z toho?

Ať už tak, či jinak, z mého pohledu Level nemohl mít lepšího majitele, než člověka, který v minulosti byl synonymem Levelu. Věřím, že ať už se bude dít cokoli, Level je TEĎ ve správných rukou.

zeal

středa 1. května 2013

CASUAL CORE brzy offline!

Dost možná už brzy se podaří exportovat všechen zajímavý a hodnotný text z Casual Core do offline podoby. Na výběr budou formáty PDF a Epub. TXT bohužel, či snad bohudík, není v plánu. Za cíl samozřejmě není udělat konkurenci jiným, a předaleko lepším, offline časopisům; je to určeno převážně pro moji osobní potěchu a jako taková záloha, kdyby si jednou pánové z Google usmysleli, že Blogger používá málo lidí a jednoho rána by ho lusknutím do klávesnice zrušili.

První ochutnávka, která nereprezentuje výslednou podobu, ehm, "časopisu", viz pod tímto textem:


Tak snad se to konečně podaří vyhotovit. Moje offline prsty klepají nedočkavostí o stůl.

zeal